Veľká Javorina a chata Holubyho
Ulica: | Holubyho chata 1048 |
---|---|
Mesto, PSČ: | Lubina, 91612 |
Telefón: | 0903 435 947 |
Email: | odoslať email |
WWW: | navštíviť stránku |
Veľká Javorina je najvyšší vrch Bielych Karpát na hranici dvoch stredoeurópskych kultúrnych priestorov, ktorý dominuje celému regiónu a poskytuje výhľad na veľkú časť Slovenska i Moravy. Pod vrcholom je v obci Lubina známa horská chata, ktorá nesie meno významného botanika, národopisca a nestora slovensko-českej vzájomnosti Jozefa Ľudovíta Holubyho.
Veľká Javorina je symbolom česko-slovenskej vzájomnosti. Stojí tu pamätná tabuľa s nápisom "Tu bratia vždy sa stretať budú" a každoročne sa tu konajú Javorinské slávnosti bratstva Čechov a Slovákov. Tieto slávnosti nadväzujú na tradície, ktoré zaviedli ešte Štúrovci, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech. Od povojnových rokov sa slávnosti konávajú vždy v posledný júlový víkend.
Na slovenskej strane vrcholu stojí mohutný rádiový a televízny vysielač postavený v 50. rokoch 20. stor. a juhozápadne od vrcholu je pomníček stretnutí Čechov a Slovákov. Na východných svahoch je v zime príjemný lyžiarsky areál a ideálne priestory na výlety na bežkách. Turisti majú k dispozícii služby známej Holubyho chaty.
Prírodná rezervácia Veľká Javorina zaberá vrchol a východné svahy najvyššieho vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javoriny (970 m), vrátane Malej Javoriny (960 m). Predmetom ochrany sú tu zachovalé prirodzené javorové bučiny v najvyšších polohách Bielych Karpát s mnohými vzácnymi druhmi fauny a flóry.
Najkratší - dvojhodinový turistický výstup na Veľkú Javorinu je z obce Bzince pod Javorinou, časť Cetuna. Z Cetuny vedie modrá turistická značka, ktorou za dve hodiny šliapania po kopaničiarskom kraji a následne lesom okolo cesty turista príde k Holubyho chate.
Dvojnásobne dlhá trasa vedie z malého mesta Stará Turá po žltej značke, to už však treba plánovať celodenný pochod. Z vrcholu sa dá ďalej pokračovať na takmer všetky svetové strany. To sú už však trasy pre väčšie pochody a nie pre rodinný výlet.
Jozef Ľudovít Holuby (1836 – 1923), sa narodil v miestnej Lubine a v regióne pôsobil skoro celý život ako evanjelický farár a prírodovedec. Život zasvätil botanike a venoval sa aj národopisu, histórii a archeológii. Práve vďaka nemu sa na Javorine stretávali najvýznamnejší českí a slovenskí vedci či dejatelia. Jeho tri rozsiahle herbáre (dva sú zahraničí) sú dejinne najvýznamnejším dovtedajším monitorom slovenskej prírody.
Blízke zaujímavosti:
V Lubine možno v desiatkach kopaničiarskych osád nájsť typické pôvodné lubinské domy, medzi nimi i Rodný dom Samuela Štúra, v ktorom je múzeum. Venuje sa aj osobnosti ďalšieho rodáka z Lubiny, Jozefa Ľudovíta Holubyho, farára a botanika svetového mena.
Otváracie hodiny: na objednávku, 032 777 81 75, 032 777 81 69
V Bzinciach pod Javorinou sa nachádza Pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej v jej rodnom dome a zameriava sa na život a dielo zakladateľsky modernej slovenskej literatúry pre deti Ľudmily Riznerovej – Podjavorinskej.
Otváracie hodiny máj - október ut - so: 9:00 – 17:00 h, mimo sezóny na objednávku, tel.: 032/779 36 80
Neďaleko Lubiny je kopaničiarska obec Moravské Lieskové, kde pôsobí niekoľko folklórnych súborov a tunajšie zvyky a obyčaje predstavuje Múzeum ľudovej tvorivosti.
Otváracie hodiny: apríl – september, nedeľa: 14:00 – 16:00 h, inak na požiadanie ObÚ, tel.: 032/779 23 28, 0908 880 205
Otváracie hodiny
celoročne
Reakcie