Hrad Vršatec
Ulica: | Vršatské hradné bralo |
---|---|
Mesto, PSČ: | Vršatské Podhradie, 01852 |
WWW: | navštíviť stránku |
Strážny hrad so zriedkavou polohou na strmom vápencovom Vršatskom hradnom brale. Rozprestiera sa nad obcou Vršatské Podhradie na úpätí Bielych Karpát a dáva výraznú siluetu celému okoliu. Patrí do skupiny strážnych hradov, ktoré v 13. storočí zabezpečovali severozápadné hranice Uhorska.
Vršatské skaly sú dominantou severnej časti Bielych Karpát a tvoria dve národné prírodné rezervácie: Vršatské bradlá a Vršatské hradné bralo. Vršatské bradlá pripomínajú mohutné kamenné hradby s cimburím. Výborný výhľad na ne poskytuje vrch Chmeľová (925 m).
Okrem bradla, na ktorom stoja ruiny hradu Vršatec, nie sú Vršatské bradlá turisticky prístupné. Môžeme ich však obdivovať z náučného chodníka vedúceho po obvode skál s ôsmimi panelmi, pričom túru môže návštevník začať v obci Vršatské Podhradie alebo v obci Červený Kameň. Celková dĺžka náučného chodníka je 4 kilometre a prevýšenie je 444 metrov. Južnou stranou vedie modrá turistická cesta a severnou stranou žltá, z ktorej je možnosť vybehnúť na vyhliadkový vrch Chmeľová (925 m); celý okruh trvá približne 3 hodiny.
Súčasťou Vršatských skál je neoddeliteľne hrad Vršatec. Hradný vrch je z troch strán úplne nedostupný a charakteristickým znakom je veľmi členitý skalnatý terén, ktorý spôsobuje medzi časťami hradu veľké prevýšenia. Výška pri dolnej hradnej bráne je 805 m n. m., horná časť pevnosti má základ vo výške 897 m n. m. Impozantný výškový rozdiel zaisťoval hradnému komplexu prirodzenú ochranu.
Nižšie položené predhradie spája s vlastným hradom schodisko vytesané priamo do skaly a skalný tunel dlhý 5 metrov.
Na najnižšie položenej terase hradného vrchu je predhradie (dolný hrad) opevnené múrom s baštami a bránou. Na okraji dolného hradu neskorší majitelia vystavali priestranný renesančný palác.
Skalným schodiskom a tunelom sa dostaneme na horný hrad, odkiaľ je nádherný výhľad. Návšteva horného hradu si vyžaduje zvýšenú pozornosť pred pošmyknutím.
Horný hrad na najvyššej skale tvorila obranno-obytná veža, malý palác, bašty a schodisko s bránou v skale. Traduje sa, že z hlavnej veže na najvyššom mieste bolo pri dobrej viditeľnosti možné vidieť všetkých 12 považských hradov.
Kráľovský hrad spravovali najprv palatín Kont, potom rody Cillei, Szlopnay a od r. 1576 rod Jakussits. Hrad doplatil na boj cisárskych vojsk s vojskami Františka Rákócziho a od r. 1708 je v ruinách.
Z horného hradu zostalo zachovaných niekoľko múrov, z dolného hradu zostala len západná palácová stena s oknami, ktorými sa otvárajú krásne výhľady na lesy Bielych Karpát. K tejto stene sa primkýňajú pozostatky pretiahnutej bašty, ktorá mala chrániť predpokladaný vstup do hradu.
Ešte krajšie výhľady sa otvárajú z hornej časti bradla (a hradu), z ktorého vidno veľkú časť Bielych Karpát a náprotivných Strážovských vrchov a Považského Inovca.
K hradu je dobrý prístup po ceste z obce Vršatské Podhradie. Autobusové spoje sem premávajú z Ilavy, Dubnice nad Váhom a Pruského. Nadšenci turistiky sa môžu vybrať aj po náučnom chodníku alebo po niektorej cyklistickej či turistickej trase.
Hrad patrí štátnej organizácii Lesy SR. Aktivity na jeho konzerváciu vyvíja Miestna akčná skupina Vršatec.
http://masvrsatec.sk
Blízke zaujímavosti:
Zaujímavá cyklotrasa spájajúca dva hrady, vedie cez lúky a háje. Z Vršatského Podhradia modrá značka zavedie na Vršatec. Odtiaľ vedie severovýchodne do obce Červený Kameň k Červenokamenskému bradlu a za ním k Lednickému bradlu s hradom Lednica.
Otváracie hodiny
celoročne
Reakcie