Kaštieľ Brodzany - Slovanské múzeum A.S.Puškina
Ulica: | č. 159 |
---|---|
Mesto, PSČ: | Brodzany, 95842 |
Telefón: | 043/2451651, 038/7487263 |
Email: | odoslať email |
WWW: | navštíviť stránku |
Renesančný kaštieľ s pristavaným neobarokovým krídlom, umiestnený v krásnom parku uprostred Brodzian. Sídli tu expozícia Slovanského múzea Alexandra Sergejeviča Puškina.
Brodziansky kaštieľ vďačí za svoju muzeálnu funkciu a prístupnosť náhode rodinných vzťahov, ktoré dostali svetový kultúrny rozmer. Po Brogyányiovcoch a Kvassayovcoch sa v r. 1844 stal dedičom gróf Gustáv Vogel von Friesenhof, rakúsky diplomat v Petrohrade. Jeho druhá manželka Alexandra Gončarovová - Friesenhof bola sestrou manželky Alexandra Sergejeviča Puškina. Puškinova švagriná žila v Brodzanoch od r. 1852 a často ju tu navštevovala jej sestra Natália Gončarovová, vdova po tragicky zosnulom ruskom básnikovi, s deťmi. Puškinova vdova, neskôr vydatá za Piotra Lanského, priniesla do Brodzian nielen niekoľko Puškinových osobných predmetov, ale najmä ducha veľkého ruského romantického básnika.
Kaštieľ Friesenhofovcov v Brodzanoch bol vo svojom čase významným kultúrnym a spoločenským centrom. Dcéra Friesenhofovcov Natália sa vydala za vojvodu Oldenburského a celý život bola mecenáškou Brodzian, organizovala hospodárstvo, kultúrne podujatia a hostila veľa umelcov. Zásluhou Natálie sa zachovali unikátne salóny, korešpondencia a sama aj maľovala.
Expozícia Slovanského múzea A. S. Puškina má štyri hlavné časti: Slovensko-ruské literárne vzťahy, brodziansko-puškinovská tradícia, rodinné salóny Friesenhofovcov a Oldenburgovcov, život a dielo A. S. Puškina.
Priľahlý anglický park, ktorým preteká potok Geradza cez sústavu kaskád a jazierok, založili koncom 19. storočia. V parku je pomník A. S. Puškina, L. N. Tolstoja a ďalších literátov. Brodziansky park je chráneným areálom.
Na zalesnenom svahu nad dedinou stojí novogotická rodinná hrobka Friesenhofovcov a Oldenburgovcov, majiteľov kaštieľa. Kúsok od nej sa na vŕšku Hôrka nachádzajú romantické zrúcaniny letohrádku Babylon, ktorý dala v r. 1910-1911 postaviť medzi ľuďmi obľúbená kňažná Natália Oldenburgová.
Okrem stálej expozície v kaštieli sa v susednej budove (bývalá Friesenhofova knižnica) nachádza prednášková miestnosť, kde sa konajú besedy so spisovateľmi, ochrancami prírody, vyučovacie hodiny so súťažami, kultúrno-spoločenské podujatia, semináre a iné.
Blízke zaujímavosti:
Východne od Partizánskeho je v obci Veľké Uherce rozľahlý novogotický kaštieľ, vzhľadom pripomínajúci anglické tudorovské stredoveké hrady. Štvorkrídlová budova stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach. Podoba kaštieľa je výsledkom prestavieb, ktoré v r. 1845-1860 dal urobiť vtedajší majiteľ gróf Ján Keglevich, tekovský župan. V r. 1865 kaštieľ a okolité majetky kúpila nemecká podnikateľská rodina Thonet vyrábajúca nábytok z ohýbaného dreva, ktorý sa stal vo svete pojmom. Dnes kaštieľ patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku sprístupnené pre verejnosť.
Otváracie hodiny
pondelok – piatok: 9.00 - 15.00 hod.
sobota: 10.00 - 14.00 hod.
Reakcie