Kostol Všetkých svätých v Diviakoch nad Nitricou
Kategória: Kultúra gps48.767|18.492 reakcie0
Ulica: 1
Mesto, PSČ: Diviaky nad Nitricou, 97225
Telefón: 046/ 545 32 16
WWW: navštíviť stránku

 

Neskororománsky kostol Všetkých svätých v Diviakoch nad Nitricou neďaleko Novák je jednou z najstarších zachovalých sakrálnych pamiatok Hornej Nitry. Má unikátne dvojvežové priečelie a hneď na prvý pohľad zaujme neomietnuté murivo dvoch veží z pravidelných kamenných kvádrov. Je to jedna z mála románskych stavieb u nás postavená z takéhoto stavebného materiálu. Zvyčajne sa využíval obyčajný lomový kameň.

 

V Diviakoch nad Nitricou pôsobili už v 11. storočí benediktíni zo zoborského opátstva, ktorých možno pokladať za pravdepodobných zakladateľov tamojšieho starobylého kostola. Najstaršia písomná zmienka o ňom je z r. 1232. Kostol vznikol pôvodne ako farský kostol pre potreby osád celej doliny. Pri delení majetkov v r. 1246-1275 však pripadol do vlastníctva rodu Diviackovcov, ktorí sa stali jeho patrónmi a slúžil potom najmä ako ich „panský“ kostol.

Na severnej veži sa zachovali pôvodné románske okná so stĺpikom z r. 1250, ktoré sú príkladom postupného odľahčovania vyšších poschodí veží v románskom staviteľstve. Kým na prvom a druhom poschodí sú len jednoduché štrbinové okná, tretie a sčasti štvrté poschodie osvetľujú združené dvojité okná, ktoré odľahčili múr a znížili tlak na spodné poschodia. Na štvrtom poschodí severnej veže sú dokonca trojité románske okná, tzv. trifóriá. Pri pohľade zvonka táto veža upúta aj zachovanou románskou výzdobou – typickým oblúčikovým vlysom.

Vo vnútri kostola sa dodnes zachovali pôvodné románske klenby v priestore medzi vežami a na ich poschodiach, kde je zemepanská tribúna. Na južnej strane je románsky portál, na stenách lode sú úseky románskeho členenia, gotické okná. Prístavby, oporné piliere, zaklenutie a vnútorné zariadenie sú barokové.

Pod kostolom sa nachádza krypta so štyrmi oddelenými priestormi a samostatná hrobka patrónov chrámu – rodiny Diviackovcov.  V južnej veži sú zavesené štyri zvony, z toho jeden z r. 1733. V druhej severnej veži je umiestnený veľký rapkáč, ktorý sa používa počas Veľkej noci.

O starobylosti obce Diviaky nad Nitricou svedčí i dominantný pahorok Bukovec alebo Mŕtvy vrch, kde stál v dávnej minulosti hrádok typu motte - drevená obytná veža so stenami omazanými hlinou, ktorá bola sídlom miestneho feudála. Služobníctvo, remeselníci a vojaci chrániaci v prípade nebezpečenstva feudála a jeho rodinu obývali vedľajší menší pahorok. Z dôvodu bezpečnosti oba obkolesoval val a priekopa. Presnú podobu a príčiny zániku starobylého opevneného sídla bude možné vykresliť postupne na základe archeologického výskumu

Obec Diviaky nad Nitricou leží cca 12 km severozápadne od mesta Nováky na hlavnej ceste smerom na Nitrianske Rudno. Kostol je dobre viditeľný vďaka vyvýšenej polohe a vežiam. Stojí v opevnenom areáli v strede obce.

 

Blízke zaujímavosti:

Južne od Diviakov nad Nitricou je obec Diviacka Nová Ves, ktorou sa vstupuje do hornej časti údolia Nitrice. Bola strediskom panstva Diveky - Diviackovcov, z čoho pochádza jej názov. Sú tu tri kaštiele. Najmohutnejší z nich vznikol začiatkom 15. storočia ako gotická pevnosť, ktorú v r. 1586 prebudovali na renesančný kaštieľ s padacím mostom a arkádami do dvora. Stojí v západnej časti dediny. Oproti je tzv. Mačací zámok z r. 1585, ktorý od 18. storočia chátra. Tretí kaštieľ z r. 1610 na severnom kraji bol pôvodne renesančný, ale v 19. storočí ho klasicisticky prestavali.

Diviaky nad Nitricou sú vhodným východiskom na pešie výlety po Nitrických vrchoch. Územie výrazného vrchu Rokoš (1 010 m) so vzácnou flórou je národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 460 ha. Na svahoch vrchu sa striedajú prevažne bukové lesy so skalnými časťami. Nádherný výhľad na masív Rokoša je od hradu Uhrovec v Uhrovskom Podhradí. 

V srdci Strážovských vrchov sú v chotári obce Valaská Belá desiatky kopaníc a samôt, ktoré stoja za návštevu kvôli krásnej prírode. Uprostred Valaskej Belej sú zvláštne skalné bralá s prielomom potoka Belanka. Časťou obce je aj osada Gápel, ktorá vznikla pred dvesto rokmi okolo sklárne. V tradícii pokračujú sklárne Crystal Valaská Belá. V centre obce je sklársky skanzen. (informácie o skanzene)

 

Otváracie hodiny

exteriér celoročne, interiér počas bohoslužieb

Bohoslužby v pondelok o 7.30 hod., stredu a piatok o 17.00 hod. a v nedeľu o 7.30 a 10.30 hod. Bližšie informácie

Kontakt na

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia