Dubnické múzeum s historickým Parkom J. B. Magina
Kategória: Kultúra gps48.963|18.169 reakcie0
Ulica: Námestie sv. Jakuba c. 623/5
Mesto, PSČ: Dubnica nad Váhom, 01841
Telefón: 042 442 8386, 042 442 8386
Email: odoslať email
WWW: navštíviť stránku

 

Ranobarokový kaštieľ Illésházyovcov v Dubnici nad Váhom patrí medzi najväčšie na Slovensku a sídli v ňom Dubnické múzeum. Južne za kaštieľom je veľkolepý romantický anglický park s povestnou oranžériou a parkovými doplnkami.

 

 

Kaštieľ Illésházyovcov postavili v r. 1670 a rozšírili v r. 1719-1730. Súčasťou štvorkrídlovej dvojpodlažnej budovy je honosná baroková Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie z r. 1730. V areáli kaštieľa dnes sídli Dubnické múzeum, ktoré sa zameriava na kaštieľ a rod Ilešháziovcov, históriu mesta a jeho vývoj, náboženský život a etnografiu Dubnice n/Váhom a regiónu, významné osobnosti mesta – Ján Baltazár Magin, A. Mesároš, F. X. Hábel, M. Rešetka.

Dubnické múzeum má vo svojich zbierkach portréty významných predstaviteľov rodu Ilešháziovcov a ďalších majiteľov Dubnického kaštieľa. Ilešháziovci vytvorili vzácnu obrazovú zbierku. Veľkoformátové ilešháziovské portréty dopĺňajú menšie portréty členov rodu. Nájdeme tu krajinky, sakrálne obrazy, zátišia, mytologické scény i monumentálne scény námornej bitky.  Súčasťou múzea je galéria, v ktorej svoje diela prezentujú nielen miestni výtvarníci. Od r. 2011 sa galéria stala domovom Výtvarnej Dubnice (Výtvarné spektrum - insita), celoslovenskej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby.

 

Park Jána Baltazára Magina

Po prehliadke kaštieľa si môžu návštevníci oddýchnuť v priľahlom parku, ktorý bol založený počas stavby kaštieľa. O rozkvet parku sa najviac pričinil Jozef Ilešházy, ktorý po roku 1723 zdedil s majetkom a dedičnými úradmi rodu aj Dubnicu nad Váhom. Záhradu pri Dubnickom kaštieli rozšíril a pretvoril na francúzsky park s dvomi pravidelnými alejami a s jazierkom uprostred. V r. 1733 vznikla v parku známa Dubnická oranžéria, ktorá bola botanickým unikátom v strednej Európe - teplomilné rastliny chránila pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi pohyblivá strecha. Podľa zachovaných záznamov bol v parku aj výbeh pre medvede, chovali sa orly a iné dravce.
Doplnkom francúzskeho parku bola dômyselne vybudovaná vyhliadková veža na vyvýšenom mieste parku, pod ktorou bola umelá jaskyňa - grotta.

Ďalší vlastníci - Štefan II. Illésházy a po ňom dcéra Šimona Sinu, Ifigénia sa venovali úpravám  dubnického parku podľa vzoru anglického prírodno–krajinárskeho štýlu v duchu romantizmu. Prevahu nadobúdala voľná úprava parku, opak pravidelného francúzskeho štýlu. Dve pravidelné aleje ostali, pribudol čínsky drevený altánok, nepravidelné chodníky a romantické zákutia. V parku okrem bažantov a jarabíc chovali aj srnky.

Od roku 1942 je park chránenou pamiatkou a nesie meno osvietenského vzdelanca Jána Baltazára Magina (1681-1735), autora prvého obranného spisu Slovákov v Uhorsku, ktorý časť života prežil v Dubnici n/Váhom. Celková plocha parku v dnešnej podobe presahuje 4, 9 ha a dodnes sú v ňom viaceré vzácne stromy. Mesto Dubnica nad Váhom pokračuje v jeho obnove. V rokoch 2009-2010 bola renovovaná vyhliadková veža s grottou do podoby z prvej pol. 19. storočia.

 

Blízke zaujímavosti:

Z Ilavy na východ vedie horská cesta do Strážovských vrchov. Prechádza popri obci Horná Poruba, nad ktorou sa týči vyhliadkový vrch Vápeč (956 m) ktorý poskytuje výborný kruhový výhľad. V Košeckom Podhradí je možné vidieť na kopci nad dedinou zvyšky stredovekého strážneho hradu Košeca z 13. storočia.

Vedľa Košeckého Podhradia na západnom úpätí masívu Strážova leží rázovitá horská obec Zliechov.  Nachádza sa pod najvyšším kopcom Strážovských vrchov Strážov (1213 m). Zliechov je atraktívnym cieľom turistov vďaka zachovanej ľudovej architektúre a výborným lyžiarskym podmienkam, najlepším v širšom okolí.

Otváracie hodiny

Pre verejnosť:
Utorok - piatok 13.00 - 17.00 hod.
Sobota : 10,00 - 18,00 hod.
Nedeľa : 13:00 - 18,00 hod.

Pre organizované nahlásené skupiny a školy:
Utorok - piatok: 10,

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia