Vodný hrádok v Šimonovanoch
Kategória: Kultúra gps48.631|18.391 reakcie0
Ulica: Šimonovianska 92/33
Mesto, PSČ: Partizánske, 95803
Telefón: 0902 404 912

 

Kaštieľ v Šimonovanoch na strednom Ponitrí predstavuje pôvodne obvyklý, ale teraz už vzácne zachovaný typ rovinného neskorogotického šľachtického sídla. Ide pravdepodobne o najstarší dodnes stojaci kaštieľ na Slovensku, pochádza zo 14. storočia. Je pozostatkom románskeho nížinného hradu z 12. až 13. storočia.

 

Šimonovany, teda obec Symoni je dnes najstaršou časťou mesta Partizánske, ktorá patrila starej šľachtickej rodine Simonyiovcov. Ich postavenie v 15. storočí narastalo,  keď im v rozmachu pomohla ich pomoc kráľovi Žigmundovi Luxemburskému v boji proti husitom, začo ich panovník odmenil rozličnými výsadami. Útoky spanilých husitských jázd na Ponitrie po r. 1420 prinútili Simonyiovcov zlepšiť opevnenie rodového sídla - hrádku v Šimonovanoch. Aj v časoch tureckých vojen hrádok obranne posilnili, aby mohol čeliť prípadným útokom nepriateľa.

Simonyiovská neskorogotická tvrdza postupne prečkala vojny, povodne i požiare a zachoval sa ako najstaršia stavba svojho druhu na Slovensku. Miestni obyvatelia ho volajú Vodný hrad, pretože kedysi ním skutočne bol. Okrem opevnenia ho prirodzene chránila aj voda obtáčajúceho sa meandra rieky Nitra. Dnes sa nachádza na lúčnej parcele uprostred uličnej siete s vilovou zástavbou. Zvyšky gotického a renesančného opevnenia padli za obeť výstavbe v blízkom okolí po r. 1945. 

 

 

Blízke zaujímavosti:

Kostol Božského srdca Ježišovho na námestí v Partizánskom patrí medzi vrcholné diela moderného funkcionalizmu.  Jeho projektantom je dvorný architekt firmy Baťa Vladimír Karfík. Sochárske diela v pozoruhodnom interiéri sú dielom sochára Tibora Bártfaya z roku dokončenia kostola 1946. Vládnuci komunisti prekazili vysviacku kostola v r. 1949, takže na oficiálne vysvätenie sa čakalo do r. 1989.  Vysoká zvonica kostola mala pôvodne byť dominantou mesta viditeľnou cez pozdĺžne námestie s parkom. Predstavitelia komunistického režimu tomu zabránili výstavbou výškovej budovy v strede námestia.

V miestnej časti Malé Bielice je na mieste, kde vyvierajú termálne pramene, neveľký moderný kúpeľný areál poskytujúci ubytovanie, stravovanie a kúpanie vo vnútornom i vonkajšom bazéne i wellness služby.

V susednej obci Brodzany je renesančný kaštieľ s pristavaným neobarokovým krídlom, umiestnený v chránenom areáli Brodziansky park uprostred obce. Sídli tu expozícia Slovanského múzea A. S. Puškina.

Východne od Partizánskeho je v obci Veľké Uherce rozľahlý novogotický kaštieľ, vzhľadom pripomínajúci anglické tudorovské stredoveké hrady. Štvorkrídlová budova stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach. Podoba kaštieľa je výsledkom prestavieb, ktoré v  r. 1845-1860 dal urobiť vtedajší majiteľ gróf Ján Keglevich, tekovský župan. V r. 1865 kaštieľ a okolité majetky kúpila nemecká podnikateľská rodina Thonet vyrábajúca nábytok z ohýbaného dreva, ktorý sa stal vo svete pojmom. Dnes kaštieľ patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku sprístupnené pre verejnosť.    

 

 

 

 

Otváracie hodiny

 Vstup je potrebné vopred dohodnúť u kastelánky p. Staňovej: 0902 404 912

Galéria

Reakcie

Zatiaľ nikto nereagoval.

Moja reakcia